logo

Copyright ©2018 Labser

Labser
Geç

Fen Laboratuvarında Yapın ve Yapmayın

Fen Laboratuvarında Yapın ve Yapmayın

Her ne kadar gerçek bilim öğrenmek eğlenceli ve heyecan verici olsa da, birçok laboratuar durumunda da tehlikeler gizlenebilir. Kimyasal ve cam eşyaların kullanılması veya makine kullanımı gibi laboratuar faaliyetlerinizle ilgili güvenlik uygulamalarına çok dikkat edin. Durum gerektirdiğinde daima kişisel koruyucu ekipman (KKE) kullanın. Her şeyden önce, bilimin gizemlerini keşfederken güvende ve sağlıklı kalın.

Göz Koruması Takın

Bilim laboratuvarlarında züccaciye, yakıcı kimyasallar, buharlar, açık alevler ve gözlerinize zarar verebilecek diğer maddeler bulunur. Gözlükler veya güvenlik gözlükleri kaza veya dökülme durumunda gözlerinizi korumanıza yardımcı olur.

Yangın Güvenliği Uygulayın

Bunsen brülörlerinden veya alkol lambalarından gelen açık alevler, kimyasalların veya diğer örneklerin ısıtılması, kaynatılması ve yakılmasını içeren deneyler için gereklidir. Ellerinizi ve kollarınızı açık alevlerden uzak tutun, güvenlik gözlükleri takın, bol giysilerle giyin ve uzun saçları geri bağlı tutun.

Züccaciye Güvenle Yerleştirin

Kullanımdan önce ve sonra beherleri, test tüplerini, şişeleri ve diğer cam malzemeleri iyice yıkayarak potansiyel olarak tehlikeli kimyasal reaksiyonları ortadan kaldırın. Bu aynı zamanda, sonuçların önceki deneylerden elde edilen kimyasal kalıntı ile lekelenmemesini sağlamaya yardımcı olur. Züccaciye, potansiyel olarak zararlı kırıkları geride bırakarak kırılabilir. Kırılmış camları derhal bildirin ve uygun şekilde atın.

Notları Sakla

Kalıcı ciltleme ve büyük sayfalar içeren bir laboratuvar defterine uygun laboratuvar prosedürlerini, gözlemlerini ve talimatlarını yazın. Laboratuar defterleri verileri takip etmeye, deney kayıtlarını tutmaya ve düşünmeyi kolaylaştırmaya yardımcı olur.

Eldiven giyin

Ellerinizi her iş için uygun eldivenlerle koruyun. Sıcak ve soğuk parçaları yalıtımlı eldivenlerle kullanın, diseksiyonlarda lateks eldiven kullanın ve yakıcı kimyasallarla çalışırken kimyasallara dayanıklı eldivenler kullanın.

Kapalı Parmaklı Ayakkabılar mı

Ayak parmaklarınızı dökülmelere, sıcak eşyalara ve ağır nesnelere karşı kapalı parmaklı ayakkabılarla koruyun. Sandaletler ve açık parmaklı ayakkabılar ayaklarınızı yanıklara ve kırık kemiklere karşı savunmasız bırakır.

Elektriksel Güvenlik Uygulayın

Bazı deneyler elektrikli ekipman gerektirir. Herhangi bir şeyi prize takmadan önce, fişin toprak dişi içerdiğinden emin olun. Ekipmanı her takarken veya çıkarırken, fişi yalıtım kapağından tutun. Kabloyu çekerek veya çekerek hiçbir şeyi fişten çekmeyin. Elektrikli ekipmanı sudan ve diğer sıvılardan uzak tutarak şok veya kısa devre riskini azaltın.

Laboratuarda Yeme İçme

Girmeden önce ya da laboratuara girdikten sonra yiyin. Yiyecek, sakız, nane, öksürük damlaları ve içecekler dağınıktır. Ekipmanı kirletebilir, örnekleri kirletebilir, kimyasalları emebilir veya kazalara neden olabilir.

Aşırı Güç Kullanma

Bazı deneyler, cam malzemelerin cam tüpler ve lastik rondelalarla birleştirilmesini veya cam malzemelerin tıpalarla takılmasını gerektirir. Aşırı güç kullanmak, camı potansiyel olarak talaşlayabilir veya kırabilir.

Pislik Bırakma

Dökülenleri hemen temizleyin. Dökülenleri kağıt havlularla örtün ve sonra pisliği tabla yerine masanın ortasına doğru iterek dışarıdan içeri doğru silin. Kağıt havluları uygun bir kaba atın. Laboratuardan çıkmadan önce tüm laboratuar ekipmanlarını, malzemelerini, malzemelerini ve çalışma yüzeylerini temizleyin. Bunsen brülörlerinin ve diğer ısı veya gaz kaynaklarının doğru şekilde kapatıldığından emin olun.