logo

Copyright ©2018 Labser

Labser
Geç

Güvenlik Kuralları Laboratuardaki Keskin Nesneler

Güvenlik Kuralları Laboratuardaki Keskin Nesneler

 

 Laboratuar güvenliği için kurallar öğrenmek, büyük kazaların gerçekleşmesini önleyebilir. Keskin nesnelere gelince, bu esastır. Laboratuarın keskin nesnelerinin evinizdeki keskin nesnelerden farklı, az ya da çok keskin olarak tasarlanabileceğini unutmayın.

Biyolojik tehlike içeren keskin nesneyi imha edin

Keskin bir cisim kan gibi bir biyolojik tehlike ile kirlenmişse, uygun biyolojik tehlike yuvasına atın. Bir laboratuarda çalışıyorsanız bu önemlidir. Biyolojik tehlikeler buharla sterilize edilmeye devam edilir ve ardından yakılır.

Züccaciye dikkatli kullanın

 Züccaciye kullanırken dikkatli olunuz, böylece kırılmaz. Bu, cam eşyaların bir yüzeye düşürülmemesini ve sıcak camın soğuk suya daldırılmamasını içerir. Kırılma olursa, dikkatlice temizleyin ve “kırılmış cam” etiketli sert bir torbaya veya kutuya atın.

Koruyucu kıyafet giyin

Keskin nesnelerle temas ettiğinde koruyucu giysiler giyin. Bu, göz güvenliği için gözlükler, cildi dilimlerden korumak için pamuklu bir laboratuar önlüğü, ellerinizi korumak için kalın eldivenler ve keskin bir nesnenin masadan düşmesi veya düşürülmesi durumunda çizmeleri içerir.

Keskin nesneleri güvenle saklayın

Keskin nesneleri kullanmadığınızda, bunları plastik bir kutu gibi katı bir kapta saklayın, böylece laboratuarda gevşemezler. Bazı keskin nesneler kapaklarla birlikte gelir; nesneyi kullanmadığınızda kapağı değiştirin.

Etrafta karışma

Keskin bir nesneyle kendinizi ya da başka bir kişiyi dilimleyin ya da canlandırmayın Ayrıca, keskin nesnelerle veya etrafından koşmaktan kaçının.

İletişim kurmak

Keskin bir nesneyi bir laboratuarda bir yerden bir yere taşırken, geçmekte olduğunuza “bıçakla geldiğini” veya ne tür bir keskin nesneye sahip olduğunuzu söyleyin.

Uzaklaş

Keskin bir nesne herhangi bir yüzeyden düşerse, onu yakalamaya çalışmayın, çünkü yakalama yaralanmalara neden olabilir. Bunun yerine, bölgeden uzaklaşın ve kollarınızı düşen keskin nesnelerden uzak tutun.

Dikkat çekmek

Keskin bir nesneyle kesilirse, sadece kan akışını durdurmak için bir bandaj almak için, laboratuvar liderinden veya tıbbi bir uygulayıcıdan dikkat edin. Ayrıca, yolda ya da işçinin tazminatında daha fazla dikkat etmeniz gerektiğinde yaralandığınızı bilmesi bir başkası için iyidir.

Güvenli kullanım

Keskin nesneleri güvenli bir şekilde kullanın. Örneğin, kendinize doğru değil daima kendinizden uzaklaşın ve bir nesnenin hangi kenarlarının ve noktasının keskin olduğunu incelemek için dikkatli olun.