logo

Copyright ©2018 Labser

Labser
Geç

Ocak gözü manyetik karıştırıcı nedir ve nasıl çalışır?

Ocak gözü manyetik karıştırıcı nedir ve nasıl çalışır?

Bir ocak gözü manyetik karıştırıcı, mutfakta pişirme amacıyla kullanılan elektrikli bir yakıcıya benzer, ancak aynı zamanda çok pozisyonlu ocak gözü karıştırıcısı gibi laboratuvarlardaki bilimsel deneyler için de çok uygundur.

Genel olarak ocaklar laboratuarlarda cam eşyayı ve içeriklerini ısıtmak, numuneleri eşit şekilde ısıtmak ve bilimsel olarak kullanılan kimyasalları hazırlamak için kullanılır. Bunsen brülörleri, yani açık alev vb. Dezavantajları bu ocakların kullanılmasıyla önlenir.

Günümüzde, sıvının otomatik olarak karıştırılması için ocakta ısıtılmasına izin veren manyetik karıştırıcı ocak da mevcuttur. Zaman kazanımı ve ayrıca kontrol edilen çoklu ocak plakaları içeren hızlı işlemler için çoklu pozisyonlu ocak karıştırıcıları da mevcuttur.

Ocak gözü mekaniği:

Cihaz elektrik prizinden bir prize bağlandığında, plakanın içine yerleştirilmiş olan bobinler ısınır ve amaca hizmet eder. Günümüzde geleneksel ısıtma metotları yerine günümüzde halojen ısıtma, eskilerden daha hızlı bir şekilde ısınan yeni bir tekniktir. Üstelik, endüksiyon ocakları da işlemler sırasında sağladıkları güvenlikten dolayı çok talep görüyor.

Ocak gözlerinin bileşenleri:

Elektrikli ocak gözünün ana bileşeni, yani plaka dökme demir veya seramik gibi ağır metallerden yapılmıştır. Kalan gövde kısmı çelik veya plastikten yapılmıştır. Brülör sayısı ocak gözünün tipine bağlıdır, ancak çoğunlukla sıcaklık veya sıcaklık uyarısı gibi çeşitli ayarlar için çoklu düğmelerle birlikte bir veya iki brülöre sahiptir.

Hotplate’in özellikleri:

  • Diğer cihazlara kıyasla doğada oldukça ucuz
  • Taşınabilir
  • Kullanımı kolay
  • Daha az yer kaplar

Ocak tipleri:

Genel olarak iki yaygın ocak tipi vardır:

1) Elektrikli Ocak Gözü: Alüminyum / seramik / Emaye / demir yüzey veya elektrik akarken ısınan bobinler kullanır. Her tür yüzeye bağlı lehte ve aleyhte olanlar vardır. Bu ocaklar maliyet açısından ucuz olmasına rağmen riskli ve yüzey uzun süre sıcak kalıyor

2) İndüksiyon Ocak Gözü: Bu, kazanı ısıtmak için bir manyetik alan yaratarak manyetik indüksiyon ısıtma tekniğini kullanır. Pahalıdır ancak oldukça güvenlidirler ve yüzeyi soğutmak için harcanan zaman da oldukça azdır.